نکاتی جهت شستشوی فرش در قالیشویی ، همه ما در دوران کودکی خود خاطرات مشترکی داریم، در روزهای آخر اسفند ماه با وجود فصل امتحانات و با وجود اینکه دست و پاهایمان هنوز از سرمای زمستان می لرزید اما به شوق آب بازی، پاچه شلوارمان را بالا می¬زدیم و با کاسه به جان فرش خیس شده ای که کف حیاط پهن شده بود می افتادیم.

اما امروزه از آن حال و هوای خوش و خرم خبری نیست و تمامی این حس و حال به چند برگ کاغذ پرداخت و نیازمندی های روزنامه تبدیل شده است. به جای دیدن قالی های رنگارنگ پهن شده بر روی دیوارها، صدای آیفون تصویری را می¬شنویم و یک وانت پر از فرش را می¬بینیم. یکی از نیازمندی های روزنامه جای آن حس شیرین کودکانه را گرفته و آن هم قالیشویی های خدماتی و صنعتی است که تعداد زیادی از خانواده های شهرنشین به خواست خود یا به عکس، از اوایل اسفند ماه تا پایان سال از آن استفاده می¬کنند.
حال که مجبوریم بنا به هر دلیلی فرش خود را به قالیشویی بسپاریم، این سوال در ذهن ما به وجود می آید که قالیشویی ها فرش را چگونه می شویند؟ از چه وسایل و موادی استفاده می کنند؟ آیا می توان اطمینان داشت که به فرش ها صدمه نمی زنند؟ به خصوص اگر قصد سپردن فرش دست بافت به قالشویی داشته باشید نگرانی ها بیشتر می شود. در این مطلب و مطالب آینده نکاتی را پیرامون شست و شوی فرش در قالیشویی به شما ارائه خواهیم کرد تا با آگاهی بیشتر فرش خود را به دست آن ها بسپارید.


شستشوی فرش ها سنتی یا صنعتی : 


قبل از هر کاری باید بدانید که شستشوی زیاد فرش مخصوصاً فرش هایی که تار و پود آن ها عمر زیادی کرده یا توسط هنرمندان بافته شده اند، پیشنهاد نمی¬شود و اصلا کار درستی نیست. اما می¬توان با دیگر روش ها فرش خود را تمیز و پاکیزه کرد. برای مثال: می¬توانید از جارو برقی استفاده کنید و به طور کامل گرد و خاکی که در تار و پود فرش باقی مانده را از بین ببرید. بعد از آن با استفاده از شامپوهای مخصوص فرش، رنگ و درخشندگی آن را بازگردانید ولی در هر حال اگر زمان آن رسیده که فرش ها شسته شوند، می¬توانید آن ها را برای شستشو به قالشویی بدهید.