غبارگیری فرش ، شستشوی فرش امری بسیارمهم است. به خصوص در مورد فرش دست بافت این اصول مهم تر هستند. تا شستشو صدمه ای به کیفیت اولیه فرش وارد نکند و بتوان صورت اولیه و کیفیت ساختاری فرش را پس از شستشو نیز به خوبی حفظ کرد.

دفعات شستشو به مکان استفاده از فرش و میزان ارتباط با گرد و غبار بستگی دارد اما به طور معمول یک بار بعد از پرداخت و بار دیگر چندین سال پس از استفاده می باشد. یکی از مراحل مهم شست و شوی فرش غبارگیری است که در این مطلب قصد داریم در رابطه با آن صحبت کنیم.


غبار گیری : 


مرحله ای که قبل از شستشوی فرش، جهت ارتقای کیفیت آن انجام می شود غبار گیری نام دارد. این روش قبل از زدودن آلودگی ها انجام می شود و به دو شیوه معمولی و مکانیکی انجام می گیرد که در ادامه هر دو روش را به تفکیک بیان خواهیم کرد.


1. غبار گیری معمولی : 


در این نوع غبار گیری، از لوازم ساده ای ماننده چوب و جارو زبر استفاده می شود. از چوب برای ضربه زدن پشت قالی جهت زدودن گرد و غبار استفاده می کنیم. در این مرحله لازم است فرش از جایی آویزان باشد و مورد دیگر، استفاده از جارو زبر است این نوع جارو تقریبا در هر خانه ای موجود است اما نکته ای که اهمیت دارد این است که در هنگام استاده از جارو به فرش آسیبی وار نشود. چرا که اشتباه انجام دادن آن ممکن است موجب گسیختگی تار و پود فرش شود. روش دیگر غبارگیری معمولی، کوبیدن روی فرش است که به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا سلامت فرش با این روش به خطر می افتد.


2. غبار گیری مکانیکی : 


این روش در کارخانجات صورت می گیرد و انجام آن در منازل مقدور نیست. بسته به جنس فرش، گرد و غبار در فرشها وجود دارند که باید قبل از شستشو توسط فرآیند غبار گیری از بین بروند چرا که در صورت عدم انجام این مرحله باعث پوسیدگی فرش و تبدیل آن به گل در تماس با تار و پود فرش می شود. با توجه به استفاده عموم مردم از جارو برقی، گرد و خاک آنچنانی در فرش ها وجود ندارد. نکته ای که اهمیت دارد تشخیص رنگ پس دادن یا ندادن فرش دست بافت است که به راحتی توسط دستمال سفید و مرطوب کردن آن مشخص می شود. فقط کافی است دستمال گفته شده را بر روی قسمت پرزدار فرش بکشید تا در صورت رنگی شدن دستمال به نوع فرش پی ببرید.