رفو کردن فرش در خانه  ، قبل از رفو کردن فرش لازم است آن را آماده کنیم. نخست باید فرش جارو شود. پشت و روی فرش را باید با استفاده از جارو برقی یا جارو دستی تمیز کرد. برای این کار بهتر است که فرش شسته نشود تا آسیب کمتری ببیند.

در صورت شست و شو آن را با احتیاط زیاد بشویید. در این مقاله روش رفو کردن فرش در اثر انواع سوختگی ها آموزش داده می شود.


رفع سوختگی فرش به وسیله قابلمه : 


در صورتی که سوختگی فرش در اثر قابلمه به میزان کمی باشد، در این حالت پرزهای فرش را به شکل خوابیده در آورده و ابتدا با کمک تکه های یخ پرزهای فرش را به حالت اولیه خود برگردانید سپس روی سطح فرش برس بکشید.


رفع سوختگی فرش به وسیله شمع :


اگر فرش از طریق شمع سوخته شده باشد. لازم است در همان لحظه که قطرات شمع روی فرش ریخته شده به وسیله یک دستمال کتان و حوله آن را پاک کنید. سپس از مخلوط مایع ظرفشوییو آب استفاده کنید. توجه کنید که در این مرحله فرش را زیاد خیس نکنید. در صورتی که قطرات شمع روی فرش خشک شده اند، ابتدا لازم است با یک قاشق شمع را تراشیده و سپس روی آن یک پارچه سفید بگذارید و روی پارچه را با حرارت کم اتو کنید. تا زمانی که موم بخوبی جذب پارچه شود، حال می توانید پارچه را بردارید.


رفع سوختگی فرش به وسیله زغال : 


برای پاک کردن سوختگی فرش که با زغال ایجاد شده ابتدا باید پرزهای سوخته شده را با استفاده از قیچی کوتاه کنید. سپس با کمک شامپو فرش محل را بشویید. پس از خشک شدن می توان این قسمت را جمع کرده و اگر هنوز لکه بر روی فرش باقی مانده است، با استفاده از محلول رنگ بر ضعیف می توانید فرش را شسته و خشک کنید.


رفع سوختگی فرش به وسیله سیگار : 


برای رفع سوختگی فرش در اثر سیگار می توان از راه کارهای گفته شده در بالا استفاده کرد. به این گونه که با استفاده از قیچی موهای سوخته را کوتاه کرده و سپس از آب اکسیژنه استفاده می کنیم. طریقه مصرف آب اکسیژنه به این گونه است که باید 10 پیمانه آب به نسبت یک پیمانه آب اکسیژنه ترکیب شود.


رفع سوختگی فرش به وسیله اتو : 


در صورتی که سوختگی با اتو سطحی بوده محل سوختگی روی فرش به رنگ زرد در خواهد آمد و این به این معنا است که کار شما برای رفو کردن آسان خواهد بود. برای از بین بردن سوختگی می توان از یک پیاز استفاده کرده و پیاز را روی محل سوختگی قرارداد. سپس با استفاده از آب سرد قسمت مورد نظر را به خوبی بشویید.