تاریخچه فرش بافی ، هومر حماسه سرای یونانی معروف سده هفتم پیش از میلاد در صحبت های خود در مورد کاناپه ای که با یک قالی فرش شده سخن گفته است. همچنین گزنفون مورخ نیز در سال ۱۰۴ پیش از میلاد، در خلال جنگ در مورد قالی های نرمی که ایرانیان روی آن استراحت می کردند، صحبت کرده است.

از روی نقشه جغرافیایی می توان گفت که هنر صنعت قالی بافی در کشور های بسیار زیادی مانند آسیای صغیر، ترکیه، پاکستان، ایران، ترکمنستان، هند، چین تبت، اسپانیا و کشورهای شبه جزیره بالکان مثل رومانی وجود دارد.
اما مطابق با گفته پژوهشگران، ایرانیان اولین قومی بودند که فرش بافی را آغاز کردند و در این زمینه در جهان سرآمد هستند. همانگونه که آخرین پژوهش های باستان شناسی بر این موضوع اشاره دارد. قالیچه پازیریک قدیمی ترین قالی پرز دار شناخته شده در جهان است که توسط گروهی از باستان شناسان روسی به سرپرستی پروفسور رودنکو در سال ۱۹۴۹ میلادی یعنی سال ۱۳۲۷ هجری شمسی در منطقه دلتای سیبری جنوبی در دره پازیریک کشف شده است.
اغلب محققان تاریخچه قالی بافی را مربوط به هزاره پنجم و ششم قبل از میلاد در آسیای مرکزی می‌دانند. قدیمی ترین فرش دستباف پیدا شده در دنیا، قالی ایرانی پازیریک است که در سیبری کشف شده و توسط ایرانیان در دوره هخامنشیان بافته شده است. در سده 10 میلادی از طریق مورها قالیبافی به اسپانیایی‌ها شناخته شد. جنگ های صلیبی موجب شد تا قالی های ترکی به اروپا فرستاده شود. در اروپا بیشتر قالی ها به دیوار آویخته یا بر روی میز پهن می شد. از این رو از ابتدای آشنایی اروپاییان با قالی، از این دست بافته به عنوان یک اثر هنری و نه یک زیر انداز توجه داشتند. در سده ۱۷ بعد از گسترش تجارت، قالی های ایرانی به طرز چشمگیری در اروپای غربی رونق یافت. از جمله مراکز عمده تولید و بافت قالی، توان به کشورهایی: مانند ایران، هند، منطقه قفقاز، ترکیه، پاکستان، شمال آفریقا، اسپانیا، نپال، تبت و ترکمنستان اشاره کرد.


تاریخ فرش در ایران : 


پس از گذشت سالیان طولانی در هزاره دوم پیش از میلاد انسان ها توانستند از طریق به هم ریسیدن نخ ها ساخت طناب را کشف کنند. بنابراین این اکتشاف مثل دیگر اکتشافات تاریخ بشری برای هنر و صنعت آن دوران فواید بسیار زیادی به همراه داشت. به گونه‌ای که از رشته های در هم تنیده طناب مانندی به عنوان ریشه های فرش استفاده ‌کردند. از مناطقی مثل: گورهای مارلیک، قلعه کوتی در دیلمان حسنلو نزدیک ارومیه آثاری پیدا شده که شواهد بسیار خوبی برای این ادعا می باشند.